Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Choroba Parkinsona: jak zachować sprawność fizyczną jak najdłużej?

– W chorobie Parkinsona sprawność na dłużej pozwalają zachować regularne ćwiczenia. Na wczesnym etapie choroby jest to jak najbardziej możliwe, a nawet konieczne. Warto więc ćwiczyć, a każdy rodzaj ruchu jest wskazany. Warto jednak pamiętać, że lekkie ćwiczenia nie są tak skuteczne w dłuższym zachowaniu niezależności jak silne, długie, ciężkie wysiłki aerobowe – mówi nasz fizjoterapeuta Wiktor Sawicki, który indywidualnie pracuje z pacjentami w ramach rehabilitacji domowej.

 

Specjalnie dla Was Wiktor przygotował miniprzewodnik po najkorzystniejszych ćwiczeniach i formach aktywności.

 

Jakie ćwiczenia wykonywać?


ćwiczenia siłowe– najbardziej korzystne! Najlepiej 2 - 3 razy w tygodniu silnie poruszać ciało, wykonując kilka ćwiczeń wielostawowych: przysiady, pompki, wyciskanie.


✔ choreoterapia, czyliterapia tańcem– jest odpowiednia dla pacjentów w każdym stadium choroby. Każdy tańczy, jak chce i umie, ważne, aby się poruszać do muzyki. Taniec pozytywnie wpływa na ciało i umysł.


nordic walking– wykorzystujemy całe ciało do ruchu. Kijki są bardzo ważne, ponieważ mają nam służyć do odpychania się (nie tylko do przenoszenia). Ponadto wykorzystujący rytmiczność, dzięki której łatwiej złapać odpowiedni ruch.


✔ dynamicznyspacer, bieg, jazda na rowerze, pływanie– to też dobry pomysł


piłka gimnastyczna– warto z nią np. popracować na równowadze lub wykonać ćwiczenia na brzuch


gumy do rozciągania, odważniki czy hantle– wykorzystywać do dodatkowych ćwiczeń w domu