Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Dla zdrowia małych stópek – Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Stóp

Rozmaitych wad stóp wśród dzieci stale przybywa, dlatego rodzice powinni bacznie obserwować rozwój swoich pociech. W jaki sposób sprawdzić, czy przebiega on prawidłowo i jak postępować, gdy potrzebna jest pomoc? Odpowiedzią jest Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Stóp (TMTS).

Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Stóp w Przemyślu

TMTS to metoda neurofizjologiczna opracowana przez terapeutkę Barbarę Zukunft-Huber. Uwzględnia ona fizjologiczny rozwój stóp dziecka w pierwszym roku jego życia i oddziaływuje na 3 wymiary: funkcjonalną długość, szerokość oraz wysokość stopy.

 

Stanowi ona podstawę do wczesnego diagnozowania i leczenia nieprawidłowego ustawienia stóp. Skierowana jest głównie do dzieci w wieku od 3 miesiąca do 6 lat, ale najlepiej się sprawdza w przypadku noworodków i niemowlaków. 

 

– Podczas badania fizjoterapeuta ocenia kończyny dolne pod względem ewentualnych przykurczy tkanek miękkich, a także ogólny rozwój motoryczny niemowlaka. Badaniu poddane są wszystkie stawy kończyn dolnych w pozycji leżenia na plecach, na brzuchu, a u większych dzieci w siadzie czy w pozycji stojącej. Nieodłącznym elementem badania starszaków jest także ocena chodu – opowiada nasza terapeutka Joanna Łach.



Pełną treść rozmowy z terapeutką Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a o terapii stóp dzieci w Przemyślu przeczytasz na stronie Życia Podkarpackiego tutaj KLIKNIJ W LINK.

 

Terapia stóp dzieci Przemyśl: w gabinecie i w domu

W terapii stosuje się charakterystyczne chwyty diagnostyczne, które wzmacnia funkcjonalne bandażowanie, utrzymujące efekty prowadzonej terapii – a te widoczne są już po pierwszej wizycie.

 

W procesie terapeutycznym ważna jest rola rodziców. Po zdiagnozowaniu dziecka, fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia i uczy rodziców wykonywania ich w domu. Ćwiczenia domowe z maluchem powinny odbywać się co najmniej 2 razy dziennie.

 

Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Stóp – dlaczego warto?

– Stopa w naszym organizmie pełni funkcję podporo-nośną oraz lokomocyjną. Niezdiagnozowane oraz nieleczone nieprawidłowości w jej strukturze mają negatywny wpływ na postawę dziecka, a w póżniejszym etapie na wzorzec chodu. Terapia często pozwala uniknąć interwencji chirurgicznych czy unieruchamiania nóg w szynach, gipsach – wyjaśnia J. Łach.

 

Umów się na wizytę, tel.: 16 736 82 38

 

tekst Aleksandra Nowotyńska

 

 



TMTS ma zastosowanie w przypadku wad:
- stopa płasko-koślawa
- stopa sierpowata
- stopa końska
- stopa końsko-szpotawa
- ograniczenia w obrębie stawów biodrowych
- kombinacje powyższych problemów