Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Nieprawidłowości w rozwoju malucha. Na co zwrócić uwagę?

Twoje dziecko nie unosi głowy, nie siada, nie czworakuje, nie lubi się obracać i zmieniać pozycji ciała? Ma asymetrię? Zastanawiasz się, jak mu pomóc? Odpowiedzią jest terapia neurorozwojowa NDT Bobath. Na czym polega i gdzie jej szukać?

Wspomniane wyżej objawy to nie wszystkie, które powinny zwrócić uwagę rodzica. Bacznie przyjrzeć się maluchowi należy również, gdy preferuje jedną stronę ciała, nie lubi leżeć na brzuchu, nie obraca się, a także pręży, zaciska piąstki lub nie chwyta, w dodatku bywa niespokojny i apatyczny. Podobne zachowania dziecka mogą sugerować, że wskazana jest terapia neurorozwojowa NDT Bobath.


– Podstawą tej bezpiecznej, stosowanej na całym świecie terapii jest rzetelna znajomość faz rozwoju dziecka, a także nieprawidłowości, które mogą się na różnych etapach pojawić. Usprawnianie niemowląt polega na stymulowaniu ich rozwoju w zgodzie z kolejnymi, pojawiającymi się umiejętnościami psychoruchowymi – mówi Joanna Łach z Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu.

 

Codzienna terapia i pielęgnacja dziecka

– Dla każdego maluszka opracowujemy dostosowany do jego możliwości plan, pamiętając o jego komforcie. Gdy dziecko czuje się bezpiecznie, chętniej pracuje i łatwiej nam utrwalać nowo nabyte umiejętności – mówi J. Łach.


Fizjoterapeuci do procesu usprawniania włączają także rodziców, których uczą sposobów wykonywania ćwiczeń, ale przede wszystkim poprawności wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

– Przeszkoleni rodzice elementy terapii rodzice mogą wykorzystywać w czasie codziennej opieki nad dzieckiem, podczas: noszenia, ubierania i przewijania, podawania posiłków, a nawet zabawy. Rodzic musi mieć świadomość, że to, jak postępuje z dzieckiem, ma ogromny wpływ na rozwój malucha – zaznacza J. Łach.

 

Kiedy zacząć?
Pracę metodą Bobath z małym pacjentem najlepiej rozpocząć, gdy tylko zdiagnozujemy zaburzenia ruchowe.


– Zaniedbania w tym zakresie w przyszłości będą miały niekorzystny wpływ na funkcjonowanie dziecka i mogą opóźnić jego rozwój. Szybka interwencja fizjoterapeuty z kolei powinna zahamować nieprawidłowe wzorce ruchowe, dlatego w naszym Centrum Rehabilitacji wprowadziliśmy niedawno diagnostykę dzieci metodą NDT Bobath – mówi koordynatorka Centrum Rehabilitacji Marta Szlanda-Mikuła.


– Aby skorzystać z zabiegów refundowanych przez NFZ, wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty – ortopedy lub neurologa dziecięcego. Prywatnie przyjmujemy w umówionym telefonicznie terminie – uzupełnia.

 

 

 



Wskazania do terapii metodą NDT Bobath
- zaburzenia napięcia mięśniowego (nadmierna hipotonia lub hipertonia mięśniowa),
- brak/ słaba kontrola głowy i tułowia
- wcześniactwo
- asymetria ułożeniowa,
- kręcz szyi
- prężenie całego ciała czy nóżek z baletowym ustawieniem stóp
- odginanie tułowia w tył
- problemy z leżeniem na brzuchu
- silne zaciskanie piąstek
- okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego
- plagiocefalia ułożeniowa – zniekształcenie główki dziecka
- dzieci i niemowlęta z diagnozą lub podejrzeniem uszkodzenia OUN- ośrodkowego układu nerwowego (m.in. mózgowe porażenie dziecięce),
- problemy ortopedyczne
- dysfunkcja strefy orofacjalnej: problemy z ssaniem, połykaniem,
- trudności z osiągnięciem kolejnych skoków rozwojowych
- choroby genetyczne (m.in. zespół Downa)