Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Omdlenie, udar, atak padaczki… Szkoliliśmy się z udzielania pierwszej pomocy

Na co dzień zajmujemy się poprawą stanu zdrowia, ale czy zachowamy zimną krew w nagłych wypadkach? Teraz już wiemy, że tak.

Przeszkoliliśmy się wesołą acz skupioną grupą, aby pacjentów, bliskich, a także przypadkowe osoby w kryzysowej sytuacji otoczyć odpowiednim wsparciem.

13 kwietnia w naszej placówce gościł ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem – Bartosz Wajstuch z NZOZ Paramedyk, który przypomniał nam te już znane i przybliżył najświeższe informacje dotyczące pierwszej pomocy.


O czym opowiedział? M.in.:

✔ jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy


✔ jak sprawdzić funkcje życiowe i ocenić stan osoby potrzebującej


✔ jak udrożnić drogi oddechowe, sprawdzić oddech i oznaki krążenia


✔ o co należy zapytać osobę poszkodowaną, jakie informacje podać dyspozytorowi i co jest istotne dla pogotowia

 


Trening na fantomie

Pan Bartek przypomniał zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przypadku osób dorosłych i dzieci oraz jak wygląda pozycja bezpieczna, jak ułożyć w niej osobę poszkodowaną i na co uważać.

Położył nacisk na zajęcia praktyczne, więc przećwiczyliśmy wszystko na fantomie.


Rozmawialiśmy też o postępowaniu w przypadku ran i złamań. Pokazał, jak usztywnić kończyny w warunkach polowych – np. nogi związać razem, użyć ubrań, np. związać bluzę jak temblak na ręce.

Instruktor przypomniał, że przy krwotokach z nosa głowę pochylamy w dół, aby krew swobodnie płynęła, a nie odchylamy do góry. I wiele, wiele innych.


Przypomnieliśmy sobie też, jak istotna jest pierwsza pomoc… psychologiczna – życzliwe, spokojne wsparcie osoby w kryzysie. 

 


Studium przypadków

Rozmawialiśmy też o konkretnych przypadkach, z którymi zdarzyło nam się mierzyć w codziennej pracy z pacjentami. O tym, jak postępować przy ataku padaczki lub gdy pacjent chory na cukrzycę nagle poczuje się źle, bo spadnie mu cukier. 

Zawsze trzeba się też liczyć z nagłymi stanami zagrożenia życia, więc szerzej omówiliśmy objawy przy zawale serca, udarze mózgu, zatrzymaniu krążenia i sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji. 


Dziewczyny dopytywały: 


✔ Co zrobić, gdy dziecko upadnie i się uderzy w głowę? 


✔  Kiedy można podejrzewać omdlenie? Jak pomóc osobie, która straciła przytomność?

To może się zdarzyć w różnych sytuacjach. Przy pomocy Ani pan Bartek pokazał, w jakiej pozycji ułożyć osobę, która omdlała. Przypomniał, że uniesienie nóg do góry sprawia poprawia krążenie krwi.



– Pacjenci, którzy odbywają u nas rehabilitację, są obciążeni różnymi chorobami. Dzieci uczęszczające w zajęciach w Ośrodku Dziennej Rehabilitacji Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego w Przemyślu również zmagają się z chorobach współistniejącymi. Dlatego istotne jest, aby nasz personel potrafił udzielić im dodatkowej pomocy.

Warto być na bieżąco z zasadami pierwszej pomocy, aby zachować spokojną głowę w sytuacji kryzysowej. Szkolenie było bardzo wartościowe i dużo się dowiedziałyśmy – zaznacza menedżerka naszego centrum Maria Stefańska.