Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Otyłość to nie wyrok

W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. To dobry moment, by przypomnieć jak ważne jest przeciwdziałanie tej chorobie. Liczba pacjentów zmagających się z nadwagą, otyłością lub otyłością kliniczną stale wzrasta, a sama otyłość wpisała się w niechlubny kanon chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Otyłość to już patologiczny nadmiar tkanki tłuszczowej, który znacznie przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu. Jak się z nią zmagać  tłumaczy nasza fizjoterapeutka Kasia Fortuna.

Ludzie prowadzą coraz mniej aktywny tryb życia. Nawet czas wolny wolą spędzać przed telewizją, komputerem czy w ekranie telefonu. To daje im swego rodzaju odskocznię od rzeczywistości i pozwala im się zrelaksować. Niestety oprócz braku ruchu na co dzień dużą rolę odgrywa także pośpiech i złe nawyki żywieniowe, które są również kwestią naszego wygodnictwa. Wybieramy gotowe posiłki lub wysokoprzetworzone, które nadają się do spożycia niemalże od razu. Rzadko kiedy decydujemy się przygotować coś własnoręcznie z głową aby było smacznie, zdrowo i różnorodnie – zauważa Kasia Fortuna.

 

– Coraz więcej dzieci wzmaga się nadwagą, a nawet otyłością, a przecież to w dużej mierze od rodziców bądź opiekunów zależy co te dzieci dostają do jedzenia i jaki przykład biorą od nas - starszych. Wśród pacjentów niejednokrotnie spotykamy się z tym schorzeniem, tym bardziej, że większość z nich ma problemy z poruszaniem się co stanowi dużą barierę do prowadzenia jakiejkolwiek aktywności, a także utrudnia samoobsługę w środowisku pacjenta.Jednakże w dobie internetu i szerokiego wachlarzu wiedzy, którą możemy z niego czerpać mamy możliwość chronić się przed rozwojem otyłości oraz znaleźć sposób żeby sobie pomóc jeśli już się z nią borykamy.

Jak zacząć walkę z otyłością?

– Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to jak żyjemy, ile czasu dziennie poświęcamy na to aby wprowadzić swoje ciało w jakąś aktywność - czy to jest spacer czy też najprostsze czynności w domu jak sprzątanie czy też wychodzenie na zakupy.

Nawet 30 minut aktywności fizycznej dziennie może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie!

 

Jaka aktywność jest najlepsza na start?

  • rekreacyjna przejażdżka na rowerze,
  • bieganie,
  • joga,
  • spacer i zabawa z psem,
  • nordic-walking,
  • taniec,
  • gimnastyka,
  • pływanie.

– Jeśli ktoś jest mocno ograniczony ruchowo, zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą, który dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu – podpowiada Kasia.

Jak sprawdzić czy nie grozi nam otyłość?

– Aby dowiedzieć się czy problem nadwagi lub otyłości nas dotyczy, możemy się wspomóc obliczeniem swojego BMI. Jest to wskaźnik masy ciała podany w kilogramach, który dzielimy przez kwadrat wysokości podany w metrach. Wynik takiego działania wskaże nam w jakim miejscu w tabeli aktualnie się znajdujemy. Dla osób, które nie wiedzą jak to zrobić przybliżę ten sposób na sobie. Obecnie przy wzroście 1,63m  ważę 50kg, dlatego 50:(1,63x1,63)= 50:2,65 = 18,9. W przybliżeniu moje BMI wynosi 19 i w tabeli mieści się w przedziale normy. Jeśli BMI wynosi poniżej 18, 5 mamy do czynienia z niedowagą, w przedziale od 18,5 do 25 jest ono w normie, między 25 a 30 uznaje się to za nadwagę, natomiast BMI powyżej 30  wskazuję na otyłość – tłumaczy dalej Kasia.

 

Jeśli ktoś zauważa, że jego sylwetka diametralnie się zmieniła, obwód pasa, bioder bądź ramion i ud jest obszerniejszy niż kiedykolwiek, a człowiek czuje się ze sobą ociężale, szybko się męczy, ma problemy chociażby z ubieraniem się i wykonywaniem najprostszych czynności dnia codziennego zachęcam do szukania pomocy. Możemy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, poprosić o wsparcie rodzinę lub znajomych bądź udać się do nas. Dla każdego znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.  Trzeba tylko zrobić ten pierwszy krok.

 

Opracowała: Monika Rusinek

 

Zadzwoń:16 736 82 38

Napisz:centrum@rehabilitacja.przemysl.pl

Przyjdź: Centrum Rehabilitacji, ul. Jasińskiego 2a, Przemyśl.