Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Bez kolejek! Rehabilitacja w warunkach domowych i na NFZ w naszej NOWEJ FILII

Pacjenci z gmin: Przemyśl, Medyka, Żurawica, którym zdrowie nie pozwala samodzielnie dotrzeć na zabiegi do stacjonarnej placówki rehabilitacyjnej, od niedawna mają łatwiejszy dostęp do fizjoterapii wykonywanej w warunkach domowych. Zabiegi są bezpłatne, ponieważ finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nasze Centrum Rehabilitacji w Przemyślu, którego główna siedziba mieści się przy ul. Grottgera, poszerza działanie. Dzięki kontaktowi z NFZ uruchomiono filię wBuszkowicach 68a, która świadczy usługi rehabilitacji domowej.

 

Obsługiwać będzie pacjentów z gmin:

✔ Żurawica(czyli miejscowości Wyszatyce, Batycze, Bolestraszyce, Buszkowice, Buszkowiczki, Kosienice, Maćkowice, Orzechowce i Żurawica),

✔ Medyka(Hureczko, Hurko, Jaksmanice, Leszno, Medyka, Siedliska, Torki)

✔ Przemyśl(Bełwin, Grochowce, Hermanowice, Krówniki ,Kuńkowce, Łętownia, Łuczyce, Malhowice, Nehrybka, Ostrów, Pikulice, Rożubowice, Stanisławczyk, Ujkowice, Wapowce, Witoszyńce).

Bez kolejek!

– Rehabilitacja domowa funkcjonowała od dawna, ale w ograniczonym zakresie. Był spory problem z dostępnością dla pacjentów, fizjoterapeuci poruszali się głównie po terenie Przemyśla, a okolice stanowiły swoiste białe plamy. Dzięki środkom z NFZ łatwiej z niej skorzystać. Właśnie zaczynamy naszą działalność we wspomnianych 3 gminach, więc pacjenci nie muszą czekać na odległy termin zabiegów. Na rehabilitację domową można się teraz dostać bez kolejki – więc lepiej nie czekać z rejestracją – mówi Marta Szlanda-Mikuła, koordynatorka Centrum Rehabilitacji.

Jak się dostać?

Skierowanie na darmową rehabilitację leczniczą w ramach NFZ może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista, który ma podpisaną umowę z funduszem. To on wskazuje na konieczność odbycia terapii w domu.

 

– Umówić się można telefonicznie (tel. 500 621 060), ale ze skierowaniem należy przyjść do naszej placówki przy ul. Grottgera. W przypadku osoby niesamodzielnej może to oczywiście zrobić ktoś z rodziny. Musi jednak pamiętać, że skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia. Na miejscu dostanie od nas pakiet informacji, umówimy terminy, określimy, jak pacjent ma się przygotować do rehabilitacji, czego będzie potrzebował. Cykle obejmują zazwyczaj do 10 do 20 zabiegów, które mogą się odbywać codziennie lub kilka razy w tygodniu – w zależności od dostępności fizjoterapeuty. Jest to nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. W skali roku pacjentom przysługuje nawet do 80 dni terapii – mówi M. Szlanda-Mikuła.

 

– Rehabilitacja we własnym domu jest bardzo korzystna dla pacjentów, czują się swobodniej i chętnie współpracują z fizjoterapeutą. Do spory komfort zwłaszcza tych niesamodzielnych, uzależnionych od osób trzecich, którzy mogą powoli wracać do sprawności, zyskują większą niezależność – dodaje.

Komu przysługuje rehabilitacja w domu?

Pakiet zabiegów refundowanych przez NFZ obejmuje m.in. kinezyterapię – ćwiczenia indywidualne, masaż i fizykoterapię: laser, prądy.

Udzielana jest pacjentom z:

– ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – do 12 miesięcy od powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;

– ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (wyjątek stanowią dzieci do ukończenia 18 r. ż.);

– uszkodzeniem rdzenia kręgowego – do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;

– chorobami przewlekle postępującymi (miopatie, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów itp.

– chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – do 6 miesięcy od wykonania operacji;

– urazami kończyn dolnych – przez okres do 6 miesięcy od powstania urazu;

– osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.