Pacjenci, którzy nie są w stanie dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej z powodu swojej niesprawności, mogą być usprawniani we własnym domu. O szczegółach mówią nasi specjaliści.
Kto może skorzystać z rehabilitacji w warunkach domowych?
- osoby, które znajdują się w stanie wegetatywnym lub apalicznym,
- pacjenci z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – do 12 miesięcy od powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu,
- z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (wyjątek stanowią dzieci do ukończenia 18 r.ż.),
- z uszkodzeniem rdzenia kręgowego – do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- z chorobami przewlekle postępującymi (miopatie, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów itp.),
- z chorobami zwyrodnieniowym i stawów biodrowych lub kolanowych,
- po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – do 6 miesięcy od wykonania operacji,
- pacjenci z urazami kończyn dolnych – do 6 miesięcy od powstania urazu.
Świadczeniobiorcom korzystającym ze świadczeń gwarantowanych w hospicjum domowym dla dorosłych albo hospicjum domowym dla dzieci do ukończenia 18 roku życia nie przysługują świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, udzielone w warunkach domowych.
Jakie zabiegi są możliwe w domu pacjenta?
- leczenie ruchem, czyli kinezyterapia,
- różnego rodzaju masaże,
- elektrolecznictwo
- laseroterapia (zamiast światłolecznictwa).
Należy zaznaczyć, że jakość rehabilitacji domowej w żadnym stopniu nie odbiega od tej stacjonarnej.
Dodatkowo, pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać ze świadczeń poza kolejnością przyjęć, wynikających z prowadzonej przez daną placówkę listy oczekujących i otrzymują najbliższy możliwy termin.
Jakie są zalety rehabilitacji domowej?
- jej jakość nie odbiega od terapii w placówce,
- terapeuta przyjeżdża do pacjenta, co stanowi wsparcie dla osób, które same nie mogą się przemieszczać,
- rehabilitant pracuje w tym czasie wyłącznie z jednym pacjentem, co nie tylko skupia stuprocentowo jego uwagę, ale i powoduje nieskrępowanie pacjenta osobami postronnymi,
- motywacja do pracy we własnym domu jest wyższa,
- domownicy otrzymują wartościowe instrukcje, jak pielęgnować pacjenta,
- terapeuta może dostosować godziny odwiedzin do czasu najlepszego dla pacjenta.
Z jaką częstotliwością odbywają się zabiegi?
– Fizjoterapeuta może odwiedzać pacjenta kilka razy w tygodniu w uzgodnionych godzinach i w zależności od jego indywidualnych potrzeb. Rehabilitacja domowa wynosi maksymalnie 80 dni zabiegowych i obejmuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie.
W jaki sposób zakwalifikować się do rehabilitacji domowej?
– Rehabilitacja w warunkach domowych jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie może wystawić lekarz POZ lub specjalista, który ma podpisaną umowę z funduszem. Musi ono zawierać adnotację o wskazaniach do rehabilitacji w domu (kod komórki 2146). Jest ważne przez 30 dni od daty wystawienia.
Posiadając skierowanie, zachęcamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a. Możliwa jest jednak również rejestracja telefoniczna pod numerami 16 736 82 38 lub 694-016-265 oraz e-mailowa pod adresem:centrum@rehabilitacja.przemysl.pl.
opracowała Monika Rusinek