Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Ból utrudnia Ci oddech? To może być neuralgia międzyżebrowa

Neuropatia, która potocznie nazywana jest nerwobólem, to dolegliwość obejmująca nerwy, a zatem struktury, które przewodzą impulsy. Neuralgia międzyżebrowa jest jednym z jej typów.

Neuralgia międzyżebrowa czy inaczej neuropatia międzyżebrowa objawia się dotkliwym i promieniującym bólem w klatce piersiowej i zazwyczaj dotyka przestrzeni międzyżebrowej z jednej strony ciała.

– Zazwyczaj ból nie jest odczuwany w jednym, konkretnym miejscu, a pojawia się w różnych odcinkach. Bywa ostry i przeszywający. Pacjenci skarżą się, że podczas wdechu trudno im oddychać. Zauważają też uczucie drętwienia i ucisk w okolicy mostka, zdarza się obrzęk czy bolesność podczas dotyku. Pacjenci często kojarzą ten ból z nadwyrężeniem mięśni podczas jakiegoś wysiłku. Tego typu piekące bóle mogą mieć związek z chorobami nerwów albo chrząstek. Ich przyczyną mogą być także zmiany zwyrodnieniowe piersiowego odcinka kręgosłupa albo uraz nabyty podczas gwałtownego uderzenia czy skrętu. Zwykle dolegliwość rozwija się z czasem. Najpierw drobne ukłucia bólu, który z dnia na dzień się nasila, aż po mniej więcej tygodniu nerwoból międzyżebrowy utrudnia chorym głębszy oddech, kichanie, śmiech, a z czasem nawet zmianę pozycji ciała. Objawy te często jak się samoczynnie pojawiły, tak ustępują. Jeśli nie, należy się udać do ortopedy, a jeśli podejrzewany jest ucisku na nerwy – do neurologa. Wdraża się także leczenie farmakologicznie, neuralgię łagodzi się poprzez zastosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych czy zastrzyków w miejsca objęte chorobą. Schorzenie to wymagają jednak przede wszystkim zmiany stylu życia i rehabilitacji – podkreśla Marta Szlanda-Mikuła z naszego Centrum Rehabilitacji w Przemyślu.

Jak przebiega rehabilitacja?

Rodzajów terapii jest wiele, a zabiegi można łączyć – zgodnie z zaleceniami lekarza.

– Mogą to być na przykład naświetlanie promieniami widzialnymi oraz podczerwonymi, okłady parafinowe czy borowinowe oraz galwanizacja. Wykonujemy też jonoforezę lub rozmaite prądy (Traberta, TENS, diadynamiczne czy interferencyjne), jeśli pacjenci dobrze na nie reaguj. Innym rozwiązaniem są diatermia krótkofalowa i ultradźwięki, ale także hydroterapia, na przykład masaż podwodny, zimny natrysk deszczowy albo kąpiel dwukomorowa kończyn górnych w temperaturze ciała. Jeśli chodzi o kinezyterapię to skupiamy się na ćwiczeniach oddechowych z wykorzystaniem mięśni oddechowych i uruchamiających klatkę piersiową. Czasem stosujemy taping rehabilitacyjny lub terapię manualną – wymienia M. Szlanda-Mikuła.