Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Czy fizjoterapia może wyleczyć migrenę?

Migrena dotyczy nawet 12 procent ludzi na całym świecie. Oznacza to, że w Polsce cierpi na nią około 4 mln jednostek, zazwyczaj aktywnych zawodowo. Jej skutkiem jest niewątpliwie obniżenie samopoczucia oraz wydajności w codziennym funkcjonowaniu.

O to, jak poradzić sobie z bólem, a przede wszystkim, czy fizjoterapia może pomóc, pytamy naszych specjalistów.

 

Czym jest ból migrenowy?


– Migrena czy napadowy ból głowy to pewien rodzaj zaburzenia neurologicznego, który niekiedy jest tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie czasem nawet przez kilka dni. Czasem migrenowcy są zmuszeni do korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Migrena objawia się zwykle bólem jednej półkuli głowy z często towarzyszącymi aurami (drętwienie twarzy, zawroty głowy lub mroczki przed oczami).

 


Skąd się bierze?


– Skłonność do migren jest często genetyczna,  ale istnieje wiele czynników,  które również można zaliczyć do najczęstszych przyczyn migreny:

  • stres,
  • nieprawidłowa dieta,
  • zaburzenia snu,
  • problemy hormonalne,
  • wysokie ciśnienie,
  • niedokrwistość.

– Migrenowy ból głowy może jednak być też spowodowany problemami postawy:

  • urazem odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • nadmiernym napięciem mięśni okolicy szyjno-piersiowe,
  • występowaniem zespołu skrzyżowania górnego.

– Do przyczyn występowania migreny należy też zaliczyć  chociażby:

  • asymetrię twarzy,
  • bruksizm,
  • napięcie stawów skroniowo-żuchwowych,
  • zmiany patologiczne (np. guzy mózgu).

Leczenie migreny powinno się rozpocząć odpowiednią diagnostyką  w celu ich wykluczenia.

 

Czy odpowiednia rehabilitacja może pomóc?


– Właściwie dobrane metody fizjoterapeutyczne mogą zdziałać wiele dobrego. Pacjenci często wychodzą z założenia, że najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest zażycie środka przeciwbólowego. To jednak nieprawda. Leki przytłumią ból, ale nie rozwiążą problemu. 

 

Zachęcamy do rozważenia fizjoterapii, masażów czy terapii manualnej. Pomogą one przywrócić odpowiednią postawę i zredukują ucisk na nerw szyjny, który może powodować migreny i tzw. bóle od kręgosłupa.

 

W leczeniu migren warto podjąć terapię holistyczną, czyli całościową. Sam plan terapii musi być oparty na szczegółowym badaniu i wywiadzie medycznym. Z pewnością praca terapeuty będzie się opierać głównie na eliminacji wzmożonego napięcia na obręczy barkowej, szyi i głowie. Już jedna wizyta u fizjoterapeuty może być znaczną ulgą dla pacjenta, ale też garścią cennych informacji o tym, jak ważne jest dbanie o prawidłowe ustawienie szyi, głowy, obręczy barkowej, a nawet stóp.

 

 

Zatem jakich zabiegów może się spodziewać pacjent?


– Oprócz wymienionej wcześniej eliminacji wzmożonego napięcia na obręczy barkowej, podstawą będą terapia manualna oraz terapia czaszkowo-krzyżowa,  które m.in. zmniejszą napięcie mięśniowo-powięziowe w obrębie tułowia, odcinka szyjnego kręgosłupa oraz samej głowy. W terapii migren pomocne mogą się też okazać rozluźniające masaże, ćwiczenia rozciągające, a nawet kinesiotaping, ultradźwięki czy prądy TENS.

 

Opracowała Monika Rusinek