Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Czym jest zespół bolesnego barku i jak go leczyć – radzi nasza fizjoterapeutka

To dysfunkcja obejmująca różne struktury obręczy barkowej. Dlaczego nas boli? Zazwyczaj do bólu i ograniczenia zakresu ruchu przyczyniają się przeciążenia mięśni, ale też uszkodzenia ścięgien oraz zapalenie kaletki podbarkowej na tle zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych.

Skąd wiemy, że problem zespołu bolesnego barku nas dotyczy?

– Zwykle odczuwamy ból, który w dodatku narasta podczas ruchu barkiem – zwłaszcza podczas jego odwiedzenia powyżej 90 stopni i rotacji zewnętrznej. Zdarza się też, że pojawia się obrzęk, na przykład miejscowe ocieplenie barku. U jednych pacjentów dolegliwości mogą się rozwijać z czasem i powoli narastać – zwykle w przypadku zmian zwyrodnieniowych. U innych z kolei ostry ból pojawia się nagle – najczęściej w przypadku kontuzji. Z czasem zaczynamy mieć problem z ruchomością kończyny, jest coraz bardziej ograniczona i zwykłe, codzienne zajęcia zaczynają sprawiać nam problem. Wynika to z tego, że pacjent z obawy przed bólem zaczyna unikać ruchów ręką i coraz częściej ustawia ją w wygodnej dla siebie pozycji. Z czasem może dojść do jej usztywnienia i ograniczenie ruchomości stawu. Nazywamy to barkiem zamrożonym – mówi Marta Szlanda-Mikuła z Centrum Rehabilitacji w Przemyślu. 

 

Jak przebiega leczenie?

– Aby prawidłowo zdiagnozować zespół bolesnego barku, należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, badanie kliniczne i pojawiających się objawów. Pomocne przy określeniu przyczyn bólu są też badania obrazowe, czyli RTG, USG, MRI. Leczenie zaczyna się od odciążania kończyny. Ulgę przynoszą okłady z lodu oraz farmakoterapia. Pomaga to zniwelować stan zapalny i ból. Jeśli chodzi o zabiegi fizykoterapeutyczne, to stosuje się głównie krioterapię, ultradźwięki, pole magnetyczne i laser. Gdy pacjent poczuje się lepiej, można przejść do ćwiczeń. Są one konieczne, by wzmocnić i uelastycznić tkanki oraz by przywrócić pełny zakresu ruchu. Stawowi w barku przywrócić trzeba też stabilizację, czucie głębokie oraz kontrolę nerwowo-mięśniową, co także można osiągnąć dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Uzupełnieniem rehabilitacji są terapia manualna i masaż tkanek głębokich. W najpoważniejszych przypadkach, gdy mimo terapii ból powraca, może być konieczne leczenie chirurgiczne – dodaje M. Szlanda-Mikuła.