Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Dobry stanik ma znaczenie. Nie przeciążaj kręgosłupa!

Październik od dawna uznawany jest za „Miesiąc Świadomości Raka Piersi”. To świetny moment, by przypomnieć o tym, jak istotny jest dobór odpowiedniego stanika.

Dobry stanik ma znaczenia

Obwód stanika powinien ściśle przylegać do ciała, ale nie może za mocno opinać, kobieta musi czuć się wygodnie. Równie ważny jest dobór miseczki. Pamiętajmy, nie można polegać na jednym rozmiarze, ponieważ każda firma szyje inny model, używa innych materiałów. Jeśli nosimy źle dobrane staniki, z latami skóra traci elastyczność i dochodzi do jej deformacji. Każda kobieta ma delikatną asymetrię piersi, która można skorygować odpowiednio dobranymi miseczkami.

 

Od 0 do... L!

Staniki dzielą się na miękkie, półusztywniane i sztywne. To, jaki kobieta powinna nosić, zależy od anatomii piersi. Nieprawdą jest, że kobiety w bujnych kształtach muszą nosić usztywniane. Panie chciałyby mieć „standardowe” 75B i co najwyżej D, a przecież rozmiarówka sięga L! Za mały biustonosz sprawia, że biust układa się z boku i optycznie przybywa nam kilogramów. Poza tym prowadzi do deformacja piersi, uciska je, co jest niezdrowe. Dobrze dobrany stanik wysmukla nas nawet o 2 rozmiary, wydłuży sylwetkę, wydobywa talię.

 

Ciąża – czas szczególny

Nasze ciało stale się zmienia i biust też. Panie, które mają wahania wagi, są częściej zmuszone do dobierania staników. Gdy tracimy na wadze, stanik staje się za luźny, biust nie wypełnia całej miseczki, więc skóra traci elastyczność. Podczas ciąży szczególnie trzeba dbać o piersi, są wtedy wrażliwe i potrzebują wygody. Możemy zyskać nawet 3 rozmiary, nie możemy nosić tego samego przez całą ciążę, stalka w końcu zacznie wbijać się w biust, a szelki wrzynać w skórę ramion. Nigdy nie wolno wyjmować stalek, ponieważ zmienia to krój biustonosza, nie spełnia on wtedy swojej funkcji, nie podtrzymuje odpowiednio piersi, obciążając kręgosłup.

 

Stanik a rak

W profilaktyce raka piersi biustonosz spełnia ważną funkcję. Dobrany idealnie do sylwetki nie uciska węzłów chłonnych oraz umożliwia odpowiedni przepływ limfy, dzięki czemu zapobiega chorobom piersi. Warto też wiedzieć, że na rynku jest dostępny stanik ukrywający skutki mastektomii, bez fiszbin i z miejscem na protezę. Kobiecy i dodający pewności siebie.