Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Jak wrócić do sprawności? Rehabilitacja pacjentek po mastektomii

Pacjentka, która przeszła zabieg mastektomii, wymaga kompleksowego postępowania. Aby pomóc jej wrócić do zdrowia i normalnego życia, niezbędne będą zatem zarówno opieka lekarza, rehabilitanta, jak i psychologa.

Jakie są zadania fizjoterapeuty? – Należy poprawić zakresu ruchu w stawach obręczy barkowej po operowanej stronie ciała. Aby to osiągnąć, najpierw ćwiczymy w odciążeniu w systemie bloczkowo-ciężarkowym, usprawniamy zakres odwiedzenia i zgięcia. Nie wolno kończyny przeciążać, ćwiczymy do granicy bólu i stosujemy odpoczynki. Gdy zakres ruchu dzięki kinezyterapii się poprawi, przechodzimy do ćwiczeń czynnych wolnych, z szarfami czy piłkami – mówi Marta Szlanda-Mikuła, fizjoterapeutka Centrum Rehabilitacji w Przemyślu.

 

Rehabilitacja wad postawy

Pani z obfitymi piersiami częściej zmagają się z zaburzeniami statyki tułowia. Przyjmują niewłaściwą postawę, np. unoszą lub obniżają bark, obserwujemy też odstawanie łopatki czy skrzywienie kręgosłupa. – Fizjoterapeuta musi dobrać odpowiednie ćwiczenia ruchowe. Odstawanie łopatki może być następstwem uszkodzenia nerwu piersiowego długiego, więc niekiedy niezbędna jest elektrostymulacja. Podczas rehabilitacji należy wzmocnić też mięśnie grzbietu, aby pobudzić do pracy te znajdujące się w okolicy łopatki – dodaje fizjoterapeutka Gdy blizna się wygoi, można wprowadzić protezę piersi, która ułatwia przyjmowanie prawidłowej postawy.

 

Rehabilitacja pacjentek z obrzękami limfatycznymi

Obrzęk limfatyczny niwelujemy dzięki odpowiednim ćwiczeniom i mechanicznemu wpływaniu na niego. Metody pracy z pacjentką są zależne od rodzaju i stopnia obrzęku.

– Może to być powolny i delikatny masaż ręczny albo masaż rytmiczny za pomocą pompy do przerywanej kompresji pneumatycznej. Nie można ich jednak stosować, jeśli pojawi się stan zapalny. Fizjoterapeuta musi też pamiętać o mobilizacji blizn, aby zrosty stały się miękkie i nie utrudniały naturalnej cyrkulacji chłonki. Stosuje się też bandażowanie za pomocą uciskowych rękawów, co podnosi ciśnienie hydrostatyczne tkanek, oraz kinesiologytaping – plaster naklejamy na obrzękniętą skórę. W tapingu jest specjalna technika pozwalająca na połączenie obrzękniętej powierzchni z najbliższymi sprawnymi węzłami chłonnymi, co także usprawnia przepływ chłonki. Można zastosować także hydroterapię, zalecane są np. kąpiele wirowe, hydromasaż czy kąpiele perełkowe – wymienia M. Szlanda-Mikuła.

 

 

 

Czego unikać?

Najprościej tego, co może sprzyjać rozwojowi obrzęku limfatycznego, czyli dźwigania ciężkich przedmiotów, gwałtownych, ale też monotonnych, często powtarzanych ruchów kończyną górną. Niewskazany jest duży wysiłek, najlepiej unikać wszystkiego, co uciska rękę – ciasnych rękawów bluzek, szeleczek bielizny czy bransoletek. Na operowanej ręce nie powinniśmy spać ani zanurzać jej w gorącej wodzie. Najlepiej też unikać mocnych środków chemicznych.

 

 

O czym pamiętać?

Ważnym elementem domowej rehabilitacji jest wytrenowanie odpowiednich nawyków. – Istotne jest to, jak układamy kończyny podczas relaksu i snu. Kończyna powinna być uniesiona, by chłonka mogła swobodnie odpływać, co powinno zapobiec powstaniu stanu zapalnego. Pomocne są specjalne podkładki i kliny wymuszające pożądaną pozycję. Podczas siedzenia – ręce kładziemy na wysokości, np. na oparciu fotela, na biurku czy stole. Warto też mierzyć obie kończyny górne, by w razie narastającego obrzęku limfatycznego szybko go zauważyć – zaznacza fizjoterapeutka. 

 

Kobiety po mastektomii wsparcie otrzymają także w Klubie Kobiet po Mastektomii „Amazonki” Przemyśl, tel. kontaktowy: 696258984.