Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Masaż wpływa na cały organizm. Kiedy go stosować?

Masaż w terapii pełni rolę nie tylko relaksacyjną, ale i oddziałuje na leczenie rozmaitych schorzeń. O to, czym jest masaż leczniczy i jakie przynosi korzyści pacjentowi, pytamy naszych specjalistów.

Czym jest masaż?

To jeden z zabiegów fizjoterapeutycznych, którym oddziałujemy na tkanki ulegające sprężystemu odkształceniu.

 

Jakie ma właściwości?

Przeciwbólowe, relaksujące, pobudzające. To, co chcemy osiągnąć, uzyskujemy, wykonując odpowiednie techniki na skórze, mięśniach, stawach – manualnie lub mechanicznie.

 

Na co oddziałuje?

Masaż oddziałuje na cały organizm, nie tylko na same mięśnie, ale i na stawy, aparat więzadłowy, układy chłonny, krwionośny, oddechowy oraz tkankę skórną.

 

Jakie rodzaje masażu są najczęściej wykorzystywane w terapii?

Głównie wykonywane są masaże klasyczne lecznicze, które w zależności od danej jednostki chorobowej i celu, jaki chcemy osiągnąć, przeprowadzane są w odpowiednim tempie i z właściwą siłą.

 

Jakie są przeciwwskazania do masażu?

To m.in. choroby nowotworowe, stany zapalne w zaostrzonym stadium i wczesne etapy po operacjach, niewydolność krążeniowo-oddechowa, zaawansowana miażdżyca, żylaki, zakrzepica żył, gorączka czy zmiany skórne.

 

O czym powinien pamiętać pacjent przygotowujący się do masażu?


Że sam masaż nie wystarczy, by zmniejszyć ból, zlikwidować przykurcze i ograniczenia ruchomości. Na sukces składa się cały szereg zabiegów fizjoterapeutycznych oraz to, czy pacjent będzie się stosował do zaleceń. 

 

Opracowała Monika Rusinek