Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Metodą McKenziego w ból kręgosłupa. Droga ku sprawności

Długotrwała praca przy komputerze, godziny spędzone na stojąco, brak aktywności fizycznej – wszystko to może się przyczynić do powstania rozmaitego rodzaju bólu kręgosłupa – najpowszechniejszych dolegliwości nękających współczesnego człowieka. Świetnym sposobem na tego typu problemy jest metoda McKenziego.

Jej twórcą jest nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie, który poznawszy wiele metod walki z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa, stworzył swoją własną metodę. Polega ona na wykonywaniu serii ćwiczeń lub przyjmowaniu określonej pozycji statycznej, które nie tylko niwelują ból, ale przede wszystkim wzmacniają kręgosłup i otaczające go mięśnie. Leczenie drogą autoterapii przynosi wspaniałe rezultaty i jest skutecznym krokiem do normalnego, codziennego funkcjonowania.

 

O metodzie McKenziego rozmawiamy z fizjoterapeutką Martą Szlandą-Mikuła.

Na czym polega leczenie tą metodą?

– Leczenie metodą McKenziego rozpoczyna się od badania pacjenta według specjalnie opracowanego schematu. Składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich polega na zebraniu wywiadu dotyczącego ewentualnych czynników sprawczych. Chodzi o czynniki, które mogły się przyczyniać do pogłębienia się choroby. Zbiera się też informacje o dotychczasowym przebiegu leczenia. Następnie ocenie poddaje się postawę i objawy neurologiczne.

 

Na czym polega druga część?

–  Jest to badanie funkcjonalne. Polega ono na wykonaniu testu powtarzalnymi ruchami. W badaniu tym ocenie podlega zmienność objawów. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na ustalenie zasadności stosowania metody mechanicznej w leczeniu aktualnych dolegliwości. Pomaga też określić rodzaj i stopień zaawansowania zaburzeń mechaniki oraz dobrać właściwy dla danego pacjenta sposobu postępowania. Pierwsza wizyta trwa od 1,5 godziny do 2 godzin. Aby ból kręgosłupa był skutecznie leczony, wymaga postawienia trafnej diagnozy, tylko ona warunkuje dobór skutecznej terapii.

 

Co wyróżnia tę metodę?

– Celem leczenia metodą McKenziego jest nie tylko zmniejszeniu czy całkowite likwidowanie bólu w danym odcinku, ale przede wszystkim przywrócenie możliwe pełnej sprawności oraz przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości. Jej największą zaletą jest właśnie nastawienie na eliminację przyczyn problemu, nie jedynie skutków, czyli odczuwalnego przez chorego bólu.

Rozmawiała AN