Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Metoda Zoga sposobem na przywrócenie równowagi organizmu

O tej koncepcji ruchowej, która może doskonale sprawdzić się w rehabilitacji pacjentów w każdym wieku cierpiących na różne schorzenia rozmawiamy z naszą fizjoterapeutką – Izabelą Zielińską.

Zoga jest koncepcją terapeutyczną polegająca na poszukiwaniu możliwości ciała do uwolnienia ruchu i osiągnięcia równowagi. Jest to połączenie ruchu i technik manualnych oddziaływujących na system nerwowo-mięśniowo-powięziowy. Ma ona dawać możliwość swobodnego, bezbolesnego poruszania się, a swoboda ruchu jest niezbędna dla prawidłowej wymiany płynów i prowadzenia procesów fizjologicznych w tkankach ciała.

 

W ostatnim czasie brałaś udział w szkoleniu dotyczącym metody Zoga. Czym jest ta technika?

– Zoga to koncepcja ruchowa pomagająca osiągnąć swobodę i świadomość ruchu. Poddaje ona próbie wszystkie możliwe relacje ciała do grawitacji i ma na celu tworzenie wielu globalnych i lokalnych wektorów ruchu dostępnych w ciele. W Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu wykorzystujemy tę metodę w rehabilitacji dziecięcej.

 

W jaki sposób?

– Nieco opiera się na jodze i używa  mapy Taśm Anatomicznych do kierowania procesem biomechanicznych interwencji wokół. Zoga jest zaprojektowana dla wspierania i osiągania celów integracji strukturalnej i stworzenia trwałej zmiany wzorca w organizacji systemu mięśniowo-powięziowego.

 

Co zatem wyróżnia tę metodę wśród innych metod pracy z ciałem?

– Chociażby możliwość wykorzystania jej do samodzielnej pracy z własnym ciałem lub manualnie, poprzez ręce terapeuty. A to z kolei daje możliwość przedłużenia efektów pracy uzyskanych w gabinecie i utrzymania ich do kolejnej sesji. Metoda Zoga jest również metodą bezbolesną, zatem Pacjenci nie powinni się jej obawiać. Umiejętność precyzyjnej oceny strukturalnej i funkcjonalnej organizmu pozwala na zrozumienie wielu zależności, które często prowadzą do dysfunkcji, z którymi walczymy u naszych Pacjentów w Centrum Rehabilitacji.

 

Jakie są najczęstsze efekty, które można zaobserwować po kilku sesjach z metodą Zoga?

– Efekty podczas pracy w metodzie Zoga są widoczne  już po pierwszej sesji. Już wtedy zauważalnie większa się mobilność tkanek względem siebie a to wpływa na zmianę ustawienia części ciała względem siebie oraz zwiększenie zakresu ruchomości w stawach. Odpowiednie korzystanie z Zogi ma przynieść przede wszystkim poprawę mobilności całego ciała. To z kolei wpływa na korektę postawy, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie ergonomii pracy naszego ciała.

 

Czy metoda Zoga może być stosowana równolegle z innymi metodami rehabilitacji?

– Korzystanie z Zogi nie wyklucza stosowania żadnej innej metody pracy z pacjentem. Świetnie uzupełnia się z metodami neurorozwojowymi takimi jak terapia NDT-Bobath. Koncepcja Zoga doskonale sprawdzi się we wszystkich grupach wiekowych* i we wszelkich schorzeniach.  Również z uwzględnieniem pacjentów z problemami neurologicznymi takimi jak mózgowe porażenie dziecięce czy rozszczep kręgosłupa a także z zespołami genetycznymi, wadami postawy oraz bliznami.

 

* W Centrum Rehabilitacji korzystamy z tej metody w rehabilitacji dziecięcej.

 

opr. Monika Rusinek