Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Nasze Centrum Rehabilitacji przyjazne dla wszystkich pacjentów! Wdrażamy nowy system pracy

O tym, czy placówki rehabilitacyjne są przygotowane do funkcjonowania na nowych zasadach, opowiada koordynatorka i fizjoterapeutka naszego Centrum Rehabilitacji przy Grottgera w Przemyślu Marta Szlanda-Mikuła.

Po wejściu w życie nowej ustawy Centrum Rehabilitacji może przyjmować bez limitu pacjentów z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Można oszacować, ilu osobom CR może zapewnić rehabilitację bez kolejki?

– Nasza placówka jest przygotowana na przyjęcie dodatkowych pacjentów, ale trudno oszacować, ile to będzie osób. Dla nas to też będzie program wdrożeniowy. Chcielibyśmy przyjąć jak największą liczbę pacjentów nim objętych, oczywiście bez szkody dla jakości wykonywanych przez nas usług. Pracujemy nad organizacją pracy naszych fizjoterapeutów i masażystów, by stworzyć przestrzeń jak najbardziej przyjazną dla wszystkich pacjentów.

 

Nie ma zagrożenia, że zmiany wydłużą kolejki dla innych pacjentów?

– Centrum Rehabilitacji, jak każda tego typu placówka, posiada kontrakt, który określa limity świadczeń rehabilitacyjnych dla pacjentów. Nowe przepisy to dodatkowe pieniądze przeznaczone na rehabilitację osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jest to więc korzystne dla grupy uprzywilejowanej, jak i wszystkich pozostałych pacjentów. Dołożymy wszelkich starań, by wdrażanie zmian przebiegało sprawnie. Pacjenci nie powinni odczuć różnicy, a kolejki ogólne powinny ulec skróceniu.

Czyli Centrum Rehabilitacji jest już przygotowane do wdrażania zmian?

– Przygotowujemy się już od dawna. Sama placówka oczywiście posiada wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych od początku. Mamy szeroki, wygodny podjazd czy toaletę przystosowaną do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchowymi. W związku z ustawą nasz personel został już przeszkolony tak, by potrafił udzielić pomocy pacjentom w każdej sytuacji. Osoby rejestrujące znają dokumenty uprawniające do przyjmowania bez kolejki, więc praca powinna przebiegać sprawnie. Inwestujemy też w dodatkowe szkolenia naszej kadry – z zakresu rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej czy masażu, aby zapewnić należytą opiekę wszystkim pacjentom, którzy zdecydują się szukać u nas pomocy.