Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Otyłość – choroba groźniejsza niż przewidywano

W marcu obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Obecnie jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Liczba osób zmagających się z nadwagą, otyłością czy otyłością kliniczną stale wzrasta.

O nadwadze mówimy, gdy nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekracza przyjęte normy. Zwiększa się wtedy masa ciała. Otyłość to już patologiczny nadmiar tkanki tłuszczowej, który znacznie przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu.

 

– To groźna choroba przewlekła. Może prowadzić do niebezpiecznych schorzeń, między innymi do chorób serca, zwyrodnieniowych kości, układu oddechowego, cukrzycy typu 2, udaru mózgu, zaburzeń hormonalnych, nawet nowotworów złośliwych. Pojawiają się też problemy psychologiczne – mówi zastępca dyrektora ds. medycznych Iwona Karasowska-Stepaniak z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Nadwaga czy już otyłość?

Do pomiarów wykorzystuje się wskaźnik masy ciała BMI. Obliczamy go, dzieląc masę ciała liczoną w kilogramach przez kwadrat wzrostu liczony w metrach. Np. przy wzroście 165 cm i wadze 60 kg wskaźnik BMI wynosi 60 (1,65²) = 60:2,7225, czyli około 22. Wynik zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Wartość BMI dla dorosłych wskazuje na:

    < 16,0 – wygłodzenie

    16,0 – 16,99 – wychudzenie

    17,0 – 18,49 – niedowagę

    18,5 – 24,99 – wartość prawidłową

    25,0 – 29,99 – nadwagę

    30,0 – 34,99 – I stopień otyłości

    35,0 – 39,99 – otyłość kliniczna

     ≥ 40,0 – otyłość skrajna

 

Gdzie znaleźć pomoc?

– Osoby borykające się z otyłością pomoc znajdą u specjalistów w poradniach chorób metabolicznych. Na Podkarpaciu są 2 takie placówki. Udać mogą się także do diabetologa czy endokrynologa, ale potrzebne będzie skierowanie. Leczenie rozpoczyna się od zmian w stylu życia. Następnie wdrożona zostaje dieta redukcyjna, która ma za zadanie zmniejszyć liczbę kalorii w stosunku do zapotrzebowania pacjenta. Ważne są także regularna aktywność fizyczna, a niekiedy i wsparcie psychologa. Przy otyłości olbrzymiej niezbędne będzie leczenie chirurgiczne – mówi I. Karasowska-Stepaniak.