Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Planujesz zagraniczny urlop? Zabezpiecz się!

Wakacje już na półmetku, ale wciąż wiele osób wypoczynek ma przed sobą. Aby bezpiecznie wypoczywać poza granicami Polski, najlepiej zaopatrzyć się w kartę EKUZ w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Co to jest karta EKUZ? To dokument, który potwierdza prawo do korzystania z opieki lekarskiej na koszt NFZ. Ważne jest jednak to, że możemy korzystać z tych świadczeń zdrowotnych, które uznano za niezbędne i to w czasie, gdy tymczasowego a nie stale przebywamy na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Z karty mogą korzystać te osoby, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, czyli ubezpieczone lub do tego uprawnione.

Skąd wziąć kartę?

Aby uzyskać kartę EKUZ, należy odwiedzić stronę NFZ, odnaleźć i wypełnić wniosek, a następnie podpisany dostarczyć do NFZ. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli nie zniechęcają nas kolejki, możemy wniosek złożyć osobiście w oddziale lub w jednym z 9 punktów informacyjnych na terenie Podkarpacia. Wtedy naszą kartę odbierzemy od ręki i sprawa załatwiona.

 

Jeśli zależy nam na czasie, ale osobiście nie możemy pojawić się w urzędzie, do odebrania dokumentu możemy pisemnie upoważnić wybraną osobę. Gdy decydujemy się na wizytę w urzędzie, musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu ze zdjęciem, może to być dowód osobisty lub paszport potwierdzający tożsamość. Dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zazwyczaj nie musimy sobie zawracać głowy, ponieważ te informacje zawarte są w bazie danych NFZ.

 

Wyjątek dotyczy uczniów i studentów, którzy są zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny po ukończeniu 18 roku życia. W ich przypadku konieczne będzie dołączenie do wniosku kopii aktualnej legitymacji ucznia czy studenta lub inne zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.

Bez kolejek

Wygodniej, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy okres oczekiwania w urzędzie może być zniechęcający, jest przesłanie wniosku pocztą elektroniczną. Skanujemy go wówczas i wysyłamy mejlem do oddziału wojewódzkiego NFZ(mail-sprawy.ubezpieczonych@nfz-rzeszow.pl). Fundusz ma 5 dni na odesłanie karty pocztą na wskazany adres, ale trzeba się liczyć z tym, że w sezonie letnim ten czas może się wydłużyć nawet do 10 dni.

 

Wniosek możemy też przesłać pocztą tradycyjną lub faksem do oddziału lub punktu informacyjnego, albo też przesłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej e-PUAP.

Na jak długo?

Ważność karty jest zależna od tego, komu służy. Najdłużej mogą się nią cieszyć emeryci, bo aż przez 5 lat. Przez 12 miesięcy mogą z niej korzystać pracownicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, renciści oraz nastolatki do 18 roku życia.

 

Gdy młodzież osiągnie pełnoletniość, termin zależy od etapu nauczania, w którym się znajdują. W przypadku uczniów, którzy ukończyli 18 lat, karta traci ważność 30 września. Studenci mogą z niej korzystać do 31 października.

 

Z kolei pracownicy, którzy właśnie rozwiązali umowę o pracę, mają 30 dni na zagraniczne wycieczki z zabezpieczeniem niezbędnych świadczeń zdrowotnych przez NFZ.