Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Rehabilitacja po operacji stawu biodrowego

Fizjoterapię zaczyna się od razu po zabiegu – już dzień później zachęca się pacjenta do wstawania. Najpierw w głównej mierze są to ćwiczenia przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Później skupia się na budowaniu siły mięśni. Końcowy etap to już samodzielne chodzenie.

– Powrót do normalnej aktywności po kapoplastyce stawu biodrowego może potrwać od miesiąca do dwóch w zależności od pacjenta. W drugim miesiącu po operacji pacjent zaczyna już chodzić bez pomocy kul i obciążać zoperowany staw. W przypadku endoprotezy cementowej potrwa to znacznie dłużej. Kule będzie można postawić do kąta po upływie mniej więcej 3 czy 4 miesięcy. W przypadku endoprotezy bezcementowej czas ten znowu się wydłuży do 3, a nawet 6 miesięcy po zabiegu – mówi Marta Szlanda-Mikuła z Centrum Rehabilitacji w Przemyślu.

Pacjenci z endoprotezą stawu biodrowego mogą z czasem wrócić do swej codziennej aktywność, niestety przeciwwskazane są sporty ekstremalne, więc raczej już nie pojeżdżą wyczynowo na nartach, snowboardzie czy łyżwach.

Jaka rehabilitacja?

Możliwości jest sporo.

– Zaczynając od masażu i kinesiotapingu – a tu aplikacji przeciwbólowej czy przeciwobrzękowej, wspomagającej pracę mięśnia gruszkowatego czy aplikacja na bliznę pooperacyjną. Fizjoterapeuta może wdrożyć terapię mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, torowanie nerwowo-mięśniowe PNF czy poizometryczną relaksację mięśni. Stosować można także ciepłolecznictwo lub krioterapię, magnetoterapię czy laseroterapię. Przeciwwskazane natomiast są niektóre zabiegi fizykalne. Na przykład ultradźwięki czy elektroterapia w pobliżu stawu biodrowego – mówi M. Szlanda-Mikuła.

Edukacja pacjenta

Rola fizjoterapeuty w rehabilitacji osoby po operacji to jedno. Pacjent musi jednak mieć świadomość, jak ważne jest, aby dbał o siebie i swoje bezpieczeństwo na co dzień podczas przebywania w domu.

– Najlepiej skorzystać z porady fizjoterapeuty, który wyjaśni, na co uważać i jakich sytuacji unikać w życiu codziennym, aby zmniejszyć ryzyko zwichnięcia endoprotezy. Pacjent uzyska informację, jak i w jakiej pozycji najlepiej siadać i wstawać, chodzić po schodach, myć się i przebierać. Musi jednak zadbać, by te rady wcielać w życie. Jest kilka zasad, które będą pomocne. Na przykład powinno się unikać wykonywania pełnych przysiadów i siadania na niskich fotelach czy kanapach. Ważne też, by nie krzyżować nóg, nie przywodzić i rotować do wewnątrz operowanej nogi. Warto pamiętać o zasadzie dziewięćdziesięciu stopni, która poucza, by nie zginać nogi w stawie powyżej tego kąta – wymienia M. Szlanda-Mikuła.