Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona: jak odzyskać kontrolę nad życiem?

Choroba Parkinsona to zaburzenie uszkadzające komórki mózgu. Choć jej główne objawy, takie jak drżenie, sztywność mięśniowa czy problemy z równowagą, są powszechnie znane, to sam proces chorobowy jest znacznie bardziej skomplikowany. Z upływem czasu parkinson może prowadzić do znaczącego pogorszenia sprawności ruchowej, jak i poznawczej, co znacznie obniża jakość życia chorego.

Obecnie lekarstwo na chorobę Parkinsona nie istnieje. Wszystkie działania, które toczą się wokół pacjenta z tym schorzeniem, skupiają się na złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia.

 

Według znanych nam badań, rozpoczęcie ćwiczeń na wczesnym etapie choroby, w wymiarze co najmniej 2,5 godziny tygodniowo,  pozwala na wolniejszy spadek jakości życia w porównaniu do pacjentów, którzy tę aktywność rozpoczną później.

 

Efekty rehabilitacji są najbardziej widoczne w początkowych stadiach choroby.  Pacjenci, którzy regularnie uczestniczą w terapiach rehabilitacyjnych, mogą się cieszyć lepszą jakością życia, dłużej zachować aktywność (zarówno zawodową, jak i społeczną) i utrzymać zdrowie psychiczne na wyższym poziomie.

 

Stała, skuteczna rehabilitacja opiera się przede wszystkim na kinezyterapii, a elementami pomocniczymi w terapii są m.in. fizykoterapia, masaż oraz psychoterapia.  Ćwiczenia aerobowe  wzmocnią kondycję i poprawią zakres ruchu. Ćwiczenia siłowe skupią się na wytrzymałości górnych i dolnych mięśni, koordynacyjne  poprawią dynamikę pacjenta i jego gibkość – podobnie zresztą jak te rozciągające.

 

W warunkach domowych pacjent powinien kłaść nacisk na dużą ilość spacerów,  ale i wdrażać ćwiczenia złożonych czynności w czasie ruchu.  Chodzi o to, by wykonywać kilka czynności jednocześnie – przykładowo podczas spaceru rozmawiać przez telefon. Powinien też skupiać się na pilnowaniu wyprostowanej postawy.

 

Z upływem czasu parkinson może prowadzić do znaczącego pogorszenia sprawności ruchowej, jak i poznawczej, co znacznie obniża jakość życia chorego. Dobrze jest zatem, by pacjent współpracował z rehabilitantami  i w miarę możliwości również w domowym zaciszu ćwiczył swoje ciało i umysł.

 

Masz dodatkowe pytania?


Zadzwoń: 16 736 82 38

Napisz:centrum@rehabilitacja.przemysl.pl

Przyjdź:Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu

 

opracowała Monika Rusinek