Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności
Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00
Nr telefonu: w kontaktach
Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą obecnie skorzystać ze świadczeń poza kolejnością przyjęć.
– Czas oczekiwania na zabiegi w ramach domowej rehabilitacji leczniczej osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest teraz krótki, więc warto z tej opcji skorzystać – mówi Marta Szlanda-Mikuła, koordynatorka Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2A (wcześniej przy ul. Grottgera 4) w Przemyślu.
– Skierowanie wystawi lekarz rodzinny lub specjalista, który ma podpisaną umowę z NFZ. Ważne jest ono 30 dni od daty wystawienia i musi zawierać dopisek o konieczności odbycia terapii w domu i wykaz chorób współistniejących. Wymagane jest także aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Termin rehabilitacji domowej możemy ustalić telefonicznie. Następnie wystarczy donieść skierowanie. Warto pamiętać, że w imieniu osoby niesamodzielnej może je do nas dostarczyć członek rodziny – podkreśla M. Szlanda-Mikuła.
Zgłaszać mogą się pacjenci z gmin: Przemyśl, Medyka, Żurawica. Wystarczy zadzwonić i dopytać o szczegóły po numerem 16 736 82 38 lub 500 621 060.
Przysługuje pacjentom z:
– ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – do 12 miesięcy od powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
– ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (wyjątek stanowią dzieci do ukończenia 18 r.ż.);
– uszkodzeniem rdzenia kręgowego – do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
– chorobami przewlekle postępującymi (miopatie, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów itp.);
– chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – do 6 miesięcy od wykonania operacji;
– urazami kończyn dolnych – przez okres do 6 miesięcy od powstania urazu;
– osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Rehabilitacja może się odbywać codziennie lub kilka razy w tygodniu, jednak nie może być to więcej niż 5 zabiegów dziennie. W ciągu roku pacjentom przysługuje nawet do 80 dni terapii.
– Na zabiegi można się teraz dostać niemal od ręki, więc lepiej nie czekać z rejestracją. Rehabilitacja w domu pacjenta przynosi dobre efekty, a to ważne, by osoby niesamodzielne powoli zyskiwały większą swobodę i niezależność w codziennym funkcjonowaniu – mówi M. Szlanda-Mikuła.