Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: w kontaktach

Sprawdź, czy rehabilitacja domowa jest dla Ciebie

Rehabilitacja w warunkach domowych przysługuje osobom, którym zdrowie nie pozwala odwiedzać ambulatorium. Kto dokładnie może na nią liczyć, jak przebiega i ile potrwa? Odpowiadamy!

Czy rehabilitacja w domu jest refundowana?

Tak. Refunduje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie może wystawić nasz lekarz rodzinny lub specjalista, który ma umowę z funduszem. Musi ono zawierać adnotację o wskazaniach do rehabilitacji w domu (kod komórki 2146) i jest ważne przez 30 dni.


Jak się zarejestrować?

Telefonicznie pod numerem 16 736 82 38 lub przez osobę trzecią (najczęściej członka rodziny) w naszym Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu.

 

Jakie dane są wymagane przy rejestracji?

Kod skierowania, PESEL pacjenta i numer telefonu do kontaktu.

 

Czy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności są przyjmowane poza kolejnością?

Tak. Mogą one korzystać ze świadczeń, również domowych, poza kolejnością przyjęć wynikających z prowadzonej przez daną placówkę listy oczekujących. Otrzymują najbliższy możliwy termin.

 

Czy w takich przypadkach potrzebne są dodatkowe dokumenty?

Tak, Oprócz tych wymienionych wcześniej będziemy potrzebować dokumentu potwierdzającego przysługujące pacjentowi uprawnienie – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równorzędne (wyroki sądowe, legitymacje).

Jak wygląda pierwsza wizyta u pacjenta?

Rehabilitant przeprowadza szeroki wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta i wykona badanie czynnościowe. Na tej podstawie i ewentualnej aktualnej dokumentacji medycznej ustali dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta plan terapii.

 

W jaki sposób przygotować się na taką wizytę?

Zadbać o przestrzeń, w której pacjent może być sam na sam z terapeutą, przestawić lub wynieść zbędne rzeczy mogące przeszkadzać w zabiegach i ćwiczeniach. Pacjent powinien być ubrany w wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów i łatwo odsłoni wymagające terapii części ciała.

 

Jak długo trwa taka rehabilitacja?

W domu pacjenta przeprowadza się do 5 zabiegów i ćwiczeń dziennie. Bezpłatnie pacjent może wykorzystać do 80 dni terapii w roku. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach lekarz za pisemną zgodą dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ może ją przedłużyć.

 

Kto dokładnie może z niej skorzystać?

  • Pacjenci z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach, z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, z chorobami przewlekle postępującymi – miopatie, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów itp.),
  • z chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu,
  • z urazami w obrębie kończyn dolnyc,
  • osoby w stanie wegetatywnym lub apalicznym).

Opracowała Monika Rusinek