Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Stań na zdrowe stopy. Jak sobie radzić z ostrogą piętową

Tak zwana ostroga piętowa może uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Najpierw pojawia się nieprzyjemny ból pięty podczas chodzenia. Z czasem się nasila i nie odpuszcza nawet podczas odpoczynku. Chociaż występuje u obu płci, schorzenie to częściej dotyka kobiet.

Tak zwana ostroga piętowa jest to narośl kostna, która pojawia się w okolicy wyrostka przyśrodkowego kości piętowej. Wywołuje ją przewlekły stan zapalny przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego, czyli struktury, która się napina i rozluźnia podczas chodzenia. Jej zadaniem jest przekazywanie sił działających na stopę, gdy się przemieszczamy.

 

– Rozwój dolegliwości jest zazwyczaj podobny. Najpierw ból i sztywność okolicy podeszwy i pięty odczuwamy jedynie z rana i po dłuższym odpoczynku, gdy ponownie stajemy na nogi. Zazwyczaj w ciągu dnia udaje się go rozchodzić, więc nie przeszkadza jeszcze w życiu codziennym. W razie braku leczenia z czasem zaczynamy odczuwać ból podczas aktywności fizycznej – nawet przy lekkim wysiłku. Przypomina uwieranie, jak wtedy, gdy do buta wpadnie kamyk. W kolejnym etapie ból staje się już uciążliwy i zaczyna nam przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Zaczyna się utykanie, uczucie rozrywania pięty, a nawet łydki. W stanie ostrym ból nie ustępuje nawet podczas odpoczynku, a także w nocy i uniemożliwia chodzenie. Mogą się pojawić zaczerwienienia i miejscowy obrzęk pięty – opisuje Marta Szlanda-Mikuła, fizjoterapeutka i koordynatorka Centrum Rehabilitacji w Przemyślu.

 Gdzie pojawia się ból?

Ból pięty – od strony podeszwowej, zazwyczaj zlokalizowany centralnie i z przodu guza kości piętowej, w okolicy bliższego przyczepu tkanki

Ból podeszwowy – w środkowej części rozcięgna, pomiędzy guzem piętowym a palcami 

Przyczyny dolegliwości

Przyczyn można wymieniać wiele. Wśród nich na pewno są praca stojąca, nadwaga czy intensywne uprawianie sportu przeciążającego stopy.

– Niekorzystne jest noszenie źle dobranego, niewspierającego funkcji stopy i zużytego obuwia, a w przypadku pań także butów na wysokim obcasie lub płaskich, miękkich baletek. Do stanu zapalnego przyczepu bliższego rozcięgna mogą się także przyczynić rozmaite urazy i niewyprowadzone wady stóp, nierównomierna długość kończyn, współwystępujące dolegliwości ogólnoustrojowe, na przykład reumatyczne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Problemy mogą się też pojawić, gdy zaczęliśmy uprawiać nowy rodzaj sportu lub nagle zmieniliśmy poziomu intensywności treningu – mówi M. Szlanda-Mikuła.

Rehabilitacja

Fizjoterapeuta po analizie postawy ciała i rozpoznaniu różnicowemu stara się znaleźć przyczynę dolegliwości i ustala terapię.

– Rozwiązań jest sporo, wśród nich można wymienić terapię manualną ukierunkowana na problem, masaż głęboki kończyny dolnej czy automasaż powięzi podeszwowej. Nierównowagę mięśniową można zmniejszyć poprzez specjalnie dobrane ćwiczenia. Fizjoterapeuta może się zdecydować na kinesiotaping, stretching mięśni, a także na fizykoterapię. Pomocne bywają na przykład krioterapia, laser wysokoenergetyczny, kąpiel wirowa, ultradźwięki czy elektroterapia. Jeżeli zabiegi zachowawcze nie pomogą, potrzebny jest zabieg chirurgiczny – wymienia M. Szlanda-Mikuła.