Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Terapia lustrem u pacjenta po udarze

Terapia lustrzana (ang. mirror therapy) wykorzystuje odbicie w lustrze do stworzenia iluzji, że niesprawna kończyna porusza się w taki sam sposób, jak sprawna. Obserwacja ruchów przez pacjenta prowadzi do pobudzenia i utrwalenia zmian w systemie motorycznym mózgu.

Pomyślne efekty tej terapii zazwyczaj tłumaczy się aktywacją neuronów lustrzanych. Są one stymulowane, gdy obserwujemy ruchy wykonywane przez inne osoby albo gdy wyobrażamy sobie, że sami jakąś czynność powtarzamy. W rehabilitacji neurologicznej po udarze terapia lustrem pomaga usprawnić niewładną rękę. Śmiało można ją wykorzystywać do rehabilitacji w warunkach domowych jako uzupełnienie innych zabiegów. 

 


Ćwiczenia

Można je wykonywać w 2 prostych wariantach.

 

✔ W 1 potrzebne nam będą pudełko, lustro i stół.

Wielkość pudełka dostosowujemy do przedramienia pacjenta, ponieważ musi włożyć rękę do środka. Z boku od zewnątrz dokładamy lub przyklejamy lustro – przy niewładnej lewej ręce, lustro mocujemy na prawym boku i odwrotnie. Pacjent wkłada chorą rękę do pudła, więc jej nie widzi. Zdrową kładzie na stole, więc wykonywane przez nią ruchy może oglądać w lustrze.

 

✔ W 2 wariancie pudełko można pominąć. Wystarczy zamontować lustro na środku stołu, wzdłuż linii rąk (jak na zdjęciu). Pacjent kładzie je po obu stronach zwierciadełka. Lustro podobnie jak pudełko uniemożliwia obserwowanie obu kończyny jednocześnie. Efekt jest identyczny jak powyżej.


 

 Zainicjowana sytuacja sprawia, że chory odczuwa ją, jakby widział swoje obie ręce. Pomaga to przekonać mózg, że porażona ręka pracuje razem ze zdrową. Oko rejestruje złudne ruchy chorej ręki i wysyła sygnał do mózgu. Uśpione neurony pobudzają się, a z czasem ręka wraca do sprawności. Ćwiczenia tego typu wymagają czasu, najlepiej wykonywać je półtorej – dwie godziny dziennie, ale nie podczas jednej sesji. Rozłóżmy siły na kilka kilkunastominutowych zabiegów. Na efekty mirror therapy nie trzeba długo czekać.