Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Wybierasz się do sanatorium? Musisz zrobić test na SARS-CoV-2

15 czerwca sanatoria wznawiają działalność. Staną otworem przed pacjentami, którzy musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii COVID-19 i przed tymi, którzy nie zdążyli zacząć turnusu. Rozmawiamy z Iwoną Karasowską-Stepaniak, zastępcą dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

 

Komu przysługuje leczenie uzdrowiskowe?

– Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonując oceny stanu zdrowia, lekarz może zalecić leczenie sanatoryjne i wystawić skierowanie.

Skierowanie musi być potwierdzone w oddziale wojewódzkim NFZ i tu lekarz balneolog dokonuje kwalifikacji. Od 15 czerwca, po „odmrożeniu sanatoriów”, w pierwszej kolejności wyjadą osoby, które miały rozpocząć leczenie od 14 marca do 14 czerwca albo mają potwierdzone skierowanie po 15 czerwca.

Dotyczy to też pacjentów, którzy musieli przerwać leczenie z powodu pandemii. Jeśli pobyt trwał mniej niż 15 dni, mogą go dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, z uwzględnieniem wcześniej wykorzystanych dni.

Pracownicy uzdrowiska uzgodnią z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia, ale nie może on być późniejszy niż 30 września br.

 

Żeby móc wyjechać do uzdrowiska, musimy mieć potwierdzenie, że nie jesteśmy zakażeni SaRS-CoV-2. Gdzie można wykonać test?

– Można to zrobić w punktach pobrań, z którymi NFZ zawarł umowę. Na Podkarpaciu znajdują się one (głównie w namiotach przy szpitalach) w Jarosławiu, Jaśle, Leżajsku, Lubaczowie, Łańcucie, Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Przeworsku, Sanoku i Rzeszowie.

Wykaz szpitali z numerami telefonów i godzinami pobrań dostępny jest na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ w komunikacie z dnia 1 czerwca. Można też zadzwonić pod bezpłatny, całodobowy numer infolinii TIP 800190590.

Testy należy wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem leczenia uzdrowiskowego i nie późnej bo nie zdążymy uzyskać wyniku.

 

  

Czy opłatę za test przyszły kuracjusz musi pokryć z własnej kieszeni?

– Absolutnie nie. Testy finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, są one bezpłatne dla pacjentów. Wystarczy mieć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

 

A w jaki sposób uzyskamy wynik testu?

– O wyniku ujemnym informuje uzdrowisko, do którego pacjent się wybiera na leczenie. Pracownicy uzdrowiska potwierdzą telefonicznie termin rozpoczęcia leczenia. Aby uzyskać więcej informacji na temat leczenia uzdrowiskowego, nie trzeba się osobiście udawać się do NFZ, ponieważ każdy pacjent otrzyma pismo w tej sprawie, a w nim szczegółowe wytyczne oraz informację, gdzie i kiedy ma się zgłosić. Natomiast o wyniku dodatnim poinformuje nas natychmiast sanepid i wówczas wyjazd do uzdrowiska jest niemożliwy.