Centrum rehabilitacji. Twoja droga do sprawności

Czynne: Od poniedziałku do piątku 8.00 – 18.30, soboty 8.00 – 13.00 
Nr telefonu: 16 736 82 38

Zmęczony po tygodniu w pracy? Porozciągaj się z Dominiką [ĆWICZENIA]

Tydzień pracy za biurkiem dał Ci w kość? A może po wielu godzinach na nogach dokucza Ci kręgosłup? Mgr Dominika Leszczyszyn przygotowała dla Was kilka prostych ćwiczeń – rozciągających i wzmacniających – które z łatwością wykonacie w domowym zaciszu. Do dzieła!

1. Ćwiczenie wzmacniające skośne mięśnie brzucha

Najpierw układamy się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach. Następnie dłonie układamy na karku i ćwiczymy skręty. Najpierw lewy łokieć do prawego kolana, potem odwrotnie. Każde powtarzamy po 10 razy.

2. Ćwiczenie rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe

Nadal leżymy, ale ręce kładziemy wzdłuż tułowia. Prawą nogę zginamy w kolanie, a w tym czasie lewą unosimy do góry i prostujemy tyle, ile jesteśmy w stanie, a stopę maksymalnie wyginamy. Trwamy w tej pozycji przez chwilę, a potem wykonujemy to samo ćwiczenie drugą stroną ciała. Powtarzamy po 10 razy.

 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha i pośladków

Najpierw klękamy, podpierając się dłońmi. Następnie podpieramy się lewą ręką i prawą nogą, a w tym czasie prawą rękę i lewą nogę unosimy, aż poczujemy napięcie mięśni pośladkowych. Staramy się wyprostować wyciągnięte kończyny na ile możemy. Wytrzymujemy tak przez kilka sekund, a następnie to samo ćwiczenie wykonujemy po przeciwnej stronie. Powtarzamy 10-krotnie.

4. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie skośne brzucha i rozciągające mięśnie grzbietu

Pozycją wyjściową jest ponownie klęk podparty. Najpierw wyciągamy się w koci grzbiet, a potem naprzemiennie przyciągamy nogi zgięte w kolanie do przeciwnej strony klatki piersiowej.

5. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha

Kładziemy się na boku, prawą rękę podkładamy pod głowę, lewą się podpieramy. Prawą nogę zginamy w kolanie, a lewą wyprostowujemy i przyciągamy do klatki piersiowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy i zmieniamy stronę.

6. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha i pośladkowe, a także odwodzące biodra

Leżymy jak poprzednio w pozycji bocznej z jedną nogą zgiętą w kolanie, a drugą odwodzimy, ile jesteśmy w stanie i prostujemy w stopie i kolanie. Potem druga noga. Każda 10 razy.